Pozývame na výstavu

Neznáme farby svetových osobností Štátna vedecká knižnica v Prešove Vás pozýva na výstavu obrazov Jozefa Feča inštalovanú v priestoroch Slovenského technického múzea v kaštieli Budimír od 20. 2. 2018 do 17. 9. 2018 v čase otváracích hodín múzea. Obrazy sú výsledkom projektu "Živé knihy (slovo – obraz – zvuk)", v rámci ktorého mladý amatérsky výtvarník Jozef Fečo vytvoril sériu 13 portrétov svetových osobností, ktoré majú rómske korene. Jozef Fečo je absolvent Strednej umeleckej školy v Prešove. Vyštudoval v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne začal tvoriť v roku 2011. Prvým jeho dielom bola maľba Ježiša na plátne. Väčšinou maľoval temperou, vodovými farbami, venoval sa zátišiam. Neskôr prešiel na maľovanie na plátno, kde využíva temperu a akryl. Venuje sa maľovaniu osobností náboženského, kultúrneho a politického života. Po tom, čo svoje práce uverejňoval v periodiku Romano nevo ľil, pokračoval v maľovaní portrétov i v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove, v dokumentačno – informačnom centre rómskej kultúry, venujúcom sa digitálnemu spracovaniu, uchovávaniu a prezentovaniu kultúrneho dedičstva Rómov. Portréty prezentované v rámci výstavy sú zhotovené technikami pop art, street art, stencil art. Zobrazujú trinásť známych svetových osobností, ako švédsku výtvarníčku Rosu Taikon, ocenenú Cenou Olafa Palmeho, poprednú rómsku spisovateľku Elenu Lackovú, najznámejšiu rómsku speváčku Esmu Redžepovu, baletného a flamenco tanečníka Joaquina Cortesa, belgického džezového gitaristu a skladateľa, zakladateľa rómskeho džezu Djanga Reinhardta, amerického herca a speváka Elvisa Presleyho, herca a komika Freddie Prinze Chica, herca, komika, režiséra a producenta Charlesa Chaplina, Juscelina Kubitscheka, v rokoch 1956 – 1961 prezidenta Brazílie, britského herca Michaela Caina, americkú herečku a tanečnicu Ritu Hayworth, francúzskeho filmového režiséra, scenáristu, skladateľa, herca a producenta Tonyho Gatlifa a rusko – amerického divadelného a filmového herca Yula Brynnera, známeho z westernu Sedem statočných.  

Neznáme farby svetových osobností

Štátna vedecká knižnica v Prešove

Vás pozýva

na výstavu obrazov Jozefa Feča inštalovanú v priestoroch Slovenského technického múzea v kaštieli Budimír

od 20. 2. 2018 do 17. 9. 2018 v čase otváracích hodín múzea.

Obrazy sú výsledkom projektu "Živé knihy (slovo – obraz – zvuk)", v rámci ktorého mladý amatérsky výtvarník Jozef Fečo vytvoril sériu 13 portrétov svetových osobností, ktoré majú rómske korene.


Jozef Fečo je absolvent Strednej umeleckej školy v Prešove. Vyštudoval v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne začal tvoriť v roku 2011. Prvým jeho dielom bola maľba Ježiša na plátne. Väčšinou maľoval temperou, vodovými farbami, venoval sa zátišiam. Neskôr prešiel na maľovanie na plátno, kde využíva temperu a akryl. Venuje sa maľovaniu osobností náboženského, kultúrneho a politického života. Po tom, čo svoje práce uverejňoval v periodiku Romano nevo ľil, pokračoval v maľovaní portrétov i v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove, v dokumentačno – informačnom centre rómskej kultúry, venujúcom sa digitálnemu spracovaniu, uchovávaniu a prezentovaniu kultúrneho dedičstva Rómov.
Portréty prezentované v rámci výstavy sú zhotovené technikami pop art, street art, stencil art. Zobrazujú trinásť známych svetových osobností, ako švédsku výtvarníčku Rosu Taikon, ocenenú Cenou Olafa Palmeho, poprednú rómsku spisovateľku Elenu Lackovú, najznámejšiu rómsku speváčku Esmu Redžepovu, baletného a flamenco tanečníka Joaquina Cortesa, belgického džezového gitaristu a skladateľa, zakladateľa rómskeho džezu Djanga Reinhardta, amerického herca a speváka Elvisa Presleyho, herca a komika Freddie Prinze Chica, herca, komika, režiséra a producenta Charlesa Chaplina, Juscelina Kubitscheka, v rokoch 1956 – 1961 prezidenta Brazílie, britského herca Michaela Caina, americkú herečku a tanečnicu Ritu Hayworth, francúzskeho filmového režiséra, scenáristu, skladateľa, herca a producenta Tonyho Gatlifa a rusko – amerického divadelného a filmového herca Yula Brynnera, známeho z westernu Sedem statočných.
 

Späť na archív noviniek