Rómska paleta

výstava vo Window gallery už v letnom čase od 17:00h do 23:00h

Digitálna výstava malieb rómskych detí z Jarovníc

Pri príležitosti Svetového dňa Rómov, ktorý si pripomíname 8. apríla, sme pripravili v mesiaci apríl digitálnu výstavu výtvarných prác rómskych detí z Jarovníc.
Ich výtvarný talent objavil už v roku 1987 učiteľ výtvarnej výchovy Ján Sajko, ktorý pracoval v miestnej základnej škole. Prvé ocenenia výtvarných prác škola získala už v roku 1988 na Medzinárodnej detskej výtvarnej súťaži - DÚHA /Galéria detského umenia/ v Maďarsku.
Žiaci pod vedením učiteľa Jána Sajka získali stovky ocenení z celého sveta.
V rokoch 1992 až 2000 sa zúčastnili na Medzinárodných súťažiach Japonskej televízie v Japonsku. Počas týchto rokov bolo do súťaže prihlásených spolu 2 428 605 výtvarných prác. Žiaci z Jarovníc si odniesli spolu 33 ocenení. Najviac ocenení dostali v roku 1998 – dve zlaté, dve strieborné a deväť bronzových.

Samostatne vystavovali v mnohých mestách - Washington, Boston, Palm Beach, Hannover, Štrasburg, Brusel, Graz, Varšava, Viedeň, Praha, Budapešť, Krakov, Bratislava, Košice a mnohých ďalších.
Štátna vedecká knižnica v Prešove sprístupnila v roku 2017 aj virtuálnu prehliadku priestorov základnej školy, v ktorej sú umiestnené mnohé maľby. Virtuálnu prehliadku môžete navštíviť na https://zsjarovnice.3-d.sk/

plagát k výstave

Späť na archív noviniek