Kniha na Vianoce – 17. december

Možno si poviete, že toto nie je úplne tip na knihu pod stromček, ale jedna naša kolegyňa je presvedčená, že určite zaujme. V roku 2019 bola bestsellerom. Kniha autora Jána Markoša má názov Sila rozumu v bláznivej dobe/Manuál kritického myslenia, pretože kritické myslenie je dnes veľmi skloňované.

Právnička Eva Kováčechová, o nej povedala: „O kritickom myslení sa dá písať veľa (až priveľa), a predsa sa človek nedozvie nič nové. A potom príde Jano Markoš, pozbiera kamienky roztrúsených postrehov a informácií, pridá nové, pospája ich do mozaiky, poprepája novými súvislosťami a vzájomnými koreláciami, až dostaneme obraz sveta, z ktorého mrazí. Myslela som si, že kniha je hlavne pre tých, čo nerozumejú, čo ľahko naletia konšpiráciám a klamstvám, pre „tých druhých“. Ale bol to hlúpy omyl – kniha je mimoriadne dôležitá pre všetkých, pre nás, pretože my sme (aj) tí druhí. Naučí mnohé, na začiatok najmä to, že sa musíme naučiť myslieť pomaly. Myslenie je ťažké, komplikované, namáhavé. Myslene bolí. Nemyslenie bolí tiež. Ostatných. Tak čítajte a myslite.“

Dobrá recenzia, čo poviete? Neláka vás začítať sa? A určite nielen jedenkrát, takúto knihu treba čítať viackrát, veď ako hovorí podtitul: je to manuál ?

https://medziknihami.sk/clanky/jan-markos-sila-rozumu-v-blaznivej-dobe/

Späť na kalendár podujatí