KNIHA NA VIANOCE - 11. december 2022

„Hlave XXII neprešiel nikto cez rozum,“ hovorí hlavný hrdina poručík letectva Yossarian. Hlava XXII je protivojnový satirický (najlepší a najznámejší) román amerického spisovateľa Josepha Hellera, ktorý pri jeho písaní čerpal z vlastných skúseností, pretože sám slúžil v druhej svetovej vojne ako príslušník bombardovacej letky. Hlavná postava je Yossarian, dôstojník americkej armády a účastník druhej svetovej vojny. Dej sa odohráva na ostrove Pianosa v Stredozemnom mori, v bližšie nešpecifikovanej leteckej bombardovacej jednotke.

„Jediná možnosť, ako sa z letky dostať, je byť bláznom. Je tu však problém, a to Hlava XXII: Každý, kto sa chce vyhnúť bojovému nasadeniu, nie je ozajstný blázon.“ Názov knihy totiž odkazuje na vojenský predpis, podľa ktorého vojakov s istým počtom náletov odvelia z vojny, no zároveň nariaďuje, že vojak musí za každých okolností poslúchnuť svojho nadriadeného a plukovníci neustále zvyšujú počet náletov. Je to boj poručíka Yossariana proti absurdnej vojenskej mašinérii simulovaním a hraním sa na blázna. Kniha je plná čierneho humoru a satiry poukazujúc na absurditu vojny.

Asi neponúkame nič nové, keďže Hlava XXII sa považuje už za klasiku, ale sme presvedčení, že mnohí mladí (a možno ani starší) ju nepoznajú, takže ak ju nechcete kupovať (posledné vydanie je z roku 2019), požičajte si niektoré zo starších u nás.

https://www.databazeknih.cz/knihy/hlava-xxii-hlava-xxii-403

 

Dnes malý darček - ľanová taška ŠVK s farebným obrázkom - pre vyžrebovaného používateľa č. preukazu 273C36122163468917764.

Späť na kalendár podujatí