HANSEN, Anders: Zachovaj si zdravý rozum

„Prečo sa cítime tak zle, keď sa máme tak dobre? Dôvod je pochopiteľný – aby sme neprestali byť aktívni.“

Toto sú slová známeho švédskeho psychiatra Andersa Hansena. Neobyčajný záujem vzbudila už jeho prvá kniha Dobehni svoj mozog: ako cvičenie a pohyb posilňujú mozog, ktorá sa okamžite stala bestsellerom. V tejto druhej, s podtitulom: ako v dobe mobilov ochrániť svoj mozog, príťažlivo ale aj trochu znepokojivo vysvetľuje, ako nesúlad medzi modernou digitálnou spoločnosťou a svetom, pre ktorý sme sa vyvinuli, medzi tým, čím sme a čím sme boli, negatívne pôsobí na náš emocionálny život. Ocitli sme sa totiž v situácii, na ktorú nie sme evolučne pripravení. Ako hovorí, 99,9 % času ľudstvo fungovalo na úplne iných princípoch. Dnes sme svedkami najväčšej sociálnej zmeny v histórii, a to je pravdepodobne iba začiatok.

Autor zrozumiteľným spôsobom objasňuje, ako funguje ľudský mozog a vnímanie. Dozviete sa napríklad, čo nás láka, aby sme si skontrolovali mobil v priemere každých desať minút, aký majú médiá vplyv na pozornosť, alebo že v skutočnosti vôbec nie sme vybavení na multitasking.

A rovnako ako vo svojej predchádzajúcej knihe Hansen aj konkrétne radí, ako si v tejto zložitej situácii pomôcť.

„Bez naplnenia potrieb ako je spánok, pohyb či spoločenstvo, sa nikdy nebudeme cítiť dobre. Rok čo rok však spíme menej, stále menej sa hýbeme a nestretávame sa toľko ako kedysi. Počet osamelých ľudí rastie najmä medzi mladými. A tento pocit tu bol dávno predtým, ako nás karanténne opatrenia v roku 2020 v súvislosti s koronakrízou prinútili ostať doma.“

 

Vydavateľské údaje: [Bratislava]: Barecz & Conrad Media s.r.o., 2020

Signatúra: svkpoA 246710

 

Zdroj:

https://www.pantarhei.sk/

https://www.forbes.sk/

Fotografia obálky knihy Zachovaj si zdravý rozum
Späť na zoznam článkov