PODKOWSKA, J., KEKUSZ, M., KOŁODZIEJCZYK, T.: Bike & cook

Skvelá kulinárska príručka pre správnych cyklistov. Hoci je na prvý pohľad určená hlavne profesionálnym športovcom, poslúži dobre všetkým, čo milujú jazdu na bicykli, bez ohľadu na kondíciu a odjazdené kilometre. Užitočné rady z nej využije aj každý, kto sa jednoducho zaujíma o zdravú a racionálnu stravu z kvalitnejších surovín.

Za projektom stojí tím nadšencov, športovcov a kuchárov, pod vedením poprednej športovej výživovej poradkyne Jagody Podkowskej. Ako sama hovorí, pri jej zostavovaní myslela aj na tých, ktorí na bicykli jazdia „iba“ do práce, alebo len tak pre radosť.

„Svoje športové výsledky môžete značne vylepšiť tým, že zmeníte stravovacie návyky. So stravovaním v športe mám tú skúsenosť, že akékoľvek jedlo či nápoj nám môže byť prospešné, ak si postrážime jeho zloženie a správny čas konzumácie. Za dlhé roky práce so športovcami rôznych disciplín som si uvedomila, ako málo ľudí vie, ako sa správne stravovať.“

Hlavnú časť knihy tvoria odskúšané recepty, rozdelené s ohľadom na dennú dobu a potreby tréningu – na čo pamätať a čo si vybrať pred, po a počas neho – pričom v každej časti najskôr získate základné informácie o fyziológii a nutričnom zložení práve najvhodnejšej športovej stravy.

Autori sú zo susedného Poľska, a tak odporúčané jedlá zodpovedajú našim zvyklostiam i nákupným možnostiam. Sú pripravené z bežne dostupných surovín, prevažne jednoduché na prípravu a lákavé na pohľad. Pri všetkých receptoch sa uvádzajú výživové údaje s označením, či ide o pokrm vegetariánsky, vegánsky či bezlepkový. V závere nájdete aj možné ekvivalenty použitých surovín a ukážku vzorových jedálničkov.

A ako na obálke knihy pripomína legenda českej paralympijskej cyklistiky Michal Stark: čo dnes zješ, na to zajtra pôjdeš. Stačí sadnúť na bicykel a zistiť, ako to funguje!

 

Vydavateľské údaje: Praha: Alpha Book, 2021

Signatúra: svkpoB 111522

 

Zdroj: https://www.alphabook.cz/

Fotografia obálky knihy Bike and cook
Späť na zoznam článkov